Amplituner sieciowy R-N600A firmy Yamaha umożliwia odtwarzanie dźwięku z wielu różnorodnych źródeł, zarówno tych analogowych, jak i cyfrowych, w tym m.in. z serwisów streamingowych. Pozwala również na podłączenie gramofonu czy wygodne nagłośnienie telewizora. Dzięki zaawansowanej reprodukcji dźwięku i stylowej obudowie model R-N600A zapewnia wyrafinowane brzmienie, a tym samym prawdziwą przyjemność słuchania muzyki.
Model R-N600A, podobnie inne amplitunery sieciowe z tej serii, powstał zgodnie z autorską koncepcją „True Sound” Yamahy. Odwołuje się ona nie tylko do sprzętu audio tej firmy, ale także innych produktów, które przeznaczone są do odtwarzania dźwięku oraz jego tworzenia. Bogate doświadczenie umożliwia inżynierom konstruowanie modeli, które pod względem wierności brzmienia maksymalnie zbliżają się do oryginalnego dźwięku, słyszanego przez twórców w momencie nagrywania czy montażu. Dzięki temu słuchając nagrań możesz poczuć się niemal jak na koncercie – wystarczy zamknąć oczy, by znaleźć się „bliżej artysty” i zanurzyć w odtwarzanych dźwiękach.
Yamaha może poszczycić się ponad 60-letnią historią jako marka audio. Czerpiąc ze swojego wieloletniego dorobku, wyposażyła model R-N600A w technikę wywodzącą się z legendarnej koncepcji projektowej ToP-ART (Total Purity Audio Reproduction Technology). Dzięki niej amplituner R-N600A zachowuje integralność pod względem brzmienia, łącząc zastosowanie możliwie najkrótszych ścieżek sygnałowych z niskorezonansową obudową o dużej sztywności, wyposażoną w specjalną żywiczną ramę „Art Base”. Redukuje ona niepożądane wibracje, co pomaga zachować czyste brzmienie i dużą dynamikę odtwarzanego materiału audio.
Niezwykle ważne jest, by poszczególne „składniki” utworów muzycznych – od instrumentów po wokale – były wiernie odtwarzane na wszystkich poziomach. Aby skutecznie wzmocnić harmonię i muzykalność oraz zapewnić doskonałą wartość parametru SNR (stosunku poziomu sygnału użytecznego do szumu), model R-N600A wykorzystuje ceniony przetwornik cyfrowo-analogowy Sabre ES9010K2M 32 bit/384 kHz (firmy ESS Technology). W połączeniu z zaawansowanym modułem sieciowym Yamahy urządzenie wydobywa wszystko, co najlepsze ze źródła dźwięku. Pozwala oddać nawet subtelną atmosferę sali koncertowej, odzwierciedlając nawet najdrobniejsze niuanse z odtwarzanego sygnału audio. Przekłada się to na otwartą i naturalną scenę dźwiękową.
Amplituner R-N600A obsługuje system MusicCast. Dzięki temu możesz wykorzystać ten model w ramach domowego systemu multiroom i sterować kompatybilnym sprzętem za pośrednictwem aplikacji MusicCast Controller, zainstalowanej np. na smartfonie. Urządzenie jest ponadto kompatybilne z wieloma serwisami strumieniowymi, takimi jak np. Amazon Music HD czy Spotify. Pozwala to słuchaczowi w pełni cieszyć się wysokiej jakości brzmieniem, unikalnym dla dzisiejszych źródeł dźwięku wysokiej rozdzielczości. Model R-N600A może być również używany do strumieniowego przesyłania treści z serwisu Apple Music za pomocą funkcji AirPlay 2. Co więcej, możliwość pracy w sieci zapewnia obsługę natywnego odtwarzania DSD 11,2 MHz i przetwarzania audio z częstotliwością próbkowania do 384 kHz (formaty WAV, FLAC i AIFF).
Amplituner sieciowy R-N600A został wyposażony w różnorodne złącza analogowe i cyfrowe, które pozwalają na współpracę z wieloma urządzeniami źródłowymi. Dostępne są m.in. wejścia analogowe 2 x RCA, w tym wejście gramofonowe. Model ten ma także dwa cyfrowe optyczne i dwa koaksjalne wejścia audio. Na tylnym panelu amplitunera nie zabrakło również wyjścia na subwoofer aktywny. Na froncie znajdują się natomiast wyjście słuchawkowe oraz złącze USB-A, które pozwala na odtwarzanie audio z pamięci przenośnych.
WŁAŚCIWOŚCI
- Wysoka jakość wykonania i brzmienia – technika Top-ART i tryb Pure Direct
- Przetwornik cyfrowo-analogowy ESS Sabre ES9010K2M, zapewniający doskonały stosunek sygnału do szumu
- Obsługa platformy MusicCast, co umożliwia strumieniowe odtwarzanie muzyki i
- wykorzystanie urządzenia w ramach systemu multiroom
- Złącze USB-A na froncie urządzenia i dostępne funkcje sieciowe pozwalają na
- odtwarzanie audio w wysokiej rozdzielczości
- Wyjście na subwoofer aktywny
- Wejście gramofonowe
- Wejście cyfrowe optyczne, umożliwiające podłączenie m.in. telewizora
OBUDOWA Z POCHYLONYM FRONTEM
Obudowa kolumny Diva 6 składa się z dwóch części wykonanych z płyty MDF. Jedną z nich stanowi solidny lakierowany, odchylony ku tyłowi panel frontowy, który ma 30 mm grubości. Zwiększa on stabilność mechaniczną kolumny i zapobiega powstawaniu niepożądanych rezonansów. Wnętrze modelu Diva 6 skrywa cztery poprzeczne wzmocnienia, łączące wszystkie ściany. Dodatkowym wzmocnieniem jest zamknięta komora przetwornika średniotonowego. To wszystko sprawia, że drgania wewnętrzne z pracujących wooferów nie przenoszą się na ściany obudowy. Całość spoczywa na solidnych nóżkach odlewanych z aluminium, wyposażonych w gumowe izolatory drgań, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się wibracji. Atrakcyjny design modelu Diva 6 podkreśla mocowana magnetycznie maskownica.
UDOSKONALONE PRZETWORNIKI
Pod względem konstrukcyjnym mamy do czynienia z modelem 3-drożnym, poszczególne przetworniki zostały stworzone i zoptymalizowane na potrzeby modelu Diva 6. Wszystkie z nich wyposażono w ferrytowe układy magnetyczne, a komplet czterech, obsługujący niskie i średnie częstotliwości, szczyci się membranami Curv, czyli wykonanych z plecionego polipropylenu. W porównaniu z modelami z poprzedniej generacji serii Diva (do której należała np. Diva 650), w Diva 6 zmienione zostały także kosze głośników. Mają teraz bardziej opływowe żebrowanie. Dzięki temu stawiają mniejszy opór powietrzu za membraną, co zmniejsza niepożądane rezonanse. Kosze doskonale współpracują z zawieszeniem Dual-Wave.
NISKIE CZĘSTOTLIWOŚCI
Za przetwarzanie niskich częstotliwości są odpowiedzialne trzy przetworniki elektroakustyczne odznaczające się wklęsłymi nakładkami przeciwpyłowymi. Mają długie, niemal 15-milimetrowe, wielowarstwowe cewki i grube aluminiowe pierścienie linearyzujące indukcyjność. To zdecydowanie najmocniejsze układy napędowe, jakie do tej pory stosowano w kolumnach podłogowych Indiana Line. Pozwalają na uzyskanie dużych, liniowych wychyleń membran. Ponadto, ze względu na rozmiar każdej z membran przetworników niskotonowych zastosowanych w kolumnie głośnikowej Diva 6, poruszają się one wyjątkowo szybko i precyzyjnie, a do tego zachowują niski poziom zniekształceń, nawet przy dużym natężeniu generowanego dźwięku.
SPECJALNIE ZAPROJEKTOWANY GŁOŚNIK ŚREDNIOTONOWY
Model Diva 6 ma specjalnie zaprojektowany przetwornik średniotonowy, który został ulokowany nad sekcją niskotonową w wydzielonej i odpowiednio wytłumionej zamkniętej komorze. Jest więc odseparowany zarówno od przestrzeni rezonansowej układu bass reflex, jak i układu wooferów. Zastosowano w nim silny magnes ferrytowy o średnicy 90 mm oraz krótką, 9-milimetrową cewkę. Przetwornik ten ma również miedziany pierścień zwarciowy umieszczony bezpośrednio w szczelinie magnetycznej. Z uwagi na silne nasycenie magnetyczne rdzenia i odpowiednie zastosowanie miedzi uzyskano niską indukcyjność i szeroko rozciągniętą charakterystykę przetwarzania.
PRZETWORNIK WYSOKOTONOWY
Tweeter w modelu Diva 6 to konstrukcja, która stosowana jest również w innych kolumnach z nowej generacji serii Diva. Zapewnia on przestrzenne, otwarte i krystalicznie czyste wysokie tony. To zasługa strojenia z wykorzystaniem filtrów zwrotnicy zawierających wyłącznie cewki powietrzne i kondensatory foliowe oraz radialnej komory tweetera, przeciwdziałającej rezonansom pojawiającym się za kopułką wysokotonową. Frontowy panel tweetera jest odlewany z aluminium i ma gumową powierzchnię. Przyczynia się to do poszerzenia sceny dźwiękowej i lepszego wypełnienia pomieszczenia sopranami.
AUTORSKA KONSTRUKCJA GÓRNEGO ZAWIESZENIA
Przetworniki średnio- i niskotonowe wykorzystują górny resor Dual-Wave. To wyjątkowe, precyzyjnie zaprojektowane zawieszenie górne zapobiega rezonansowi układu zawieszenie-membrana podczas odtwarzania średnicy. Poszerza ponadto zakres liniowej pracy głośnika, co skutkuje dużo czystszym odtwarzaniem niskiego basu i jednocześnie zmniejsza zniekształcenia intermodulacyjne oraz poprawia artykulację środka pasma akustycznego. Odbija się to pozytywnie szczególnie na brzmieniu instrumentów perkusyjnych, strunowych i akustycznych. Dzięki rozwiązaniu Dual-Wave redukowane są też nierównomierności charakterystyki częstotliwościowej, które wynikają z rezonansu obrzeża membrany.
PRZETWORNIKI Z MEMBRANĄ Curv
W 3-drożnej kolumnie Diva 6 zarówno głośniki niskotonowe, jak i średniotonowy mają membranę wykonaną z materiału Curv (kompozyt polipropylenowy). Zastosowanie tego typu rozwiązania w przetworniku basowym zapewnia bardziej neutralne i precyzyjne przetwarzanie niskich tonów. Membrany te są produkowane na specjalne zamówienie wyłącznie dla firmy Indiana Line. Wykorzystanie membran Curv sprawia, że zarówno niskie jak i średnie tony generowane przez przetworniki elektroakustyczne w kolumnie Diva 6 są wyjątkowo czyste i naturalne. Co więcej, wyjątkowe własności zawieszenia Dual-Wave podkreślają wyborne brzmienie membran z tego kompozytu polipropylenowego.
ZOPTYMALIZOWANA ZWROTNICA
Zwrotnica wykorzystywana w modelu Diva 6 została zaprojektowana od nowa i odpowiednio zoptymalizowana, co sprawia, że Diva 6 może współpracować praktycznie z każdym wzmacniaczem tranzystorowym. Topologia obwodu, liczba zastosowanych komponentów i ich parametry zostały precyzyjnie dobrane m.in. na podstawie wielokrotnych pomiarów akustycznych, a następnie wielogodzinnych testów odsłuchowych. Dzięki temu odpowiedź częstotliwościowa jest precyzyjna i zbalansowana. Dopracowana filtracja w połączeniu z charakterystyką przetworników elektroakustycznych zastosowanych w modelu Diva 6 gwarantują również bardzo wyrównaną charakterystykę poza osią główną kolumny. Wpływa to na głębokie, a jednocześnie naturalne brzmienie z przestrzennymi wysokimi tonami, bez względu na otoczenie akustyczne, w jakim znajduje się kolumna.
BASS REFLEX W PODSTAWIE
Diva 6 ma obudowę bass reflex z otworem ulokowanym w podstawie. Rozwiązanie to pozwoliło wzmocnić energię niskich częstotliwości bez nadmiernego podbicia tego zakresu pasma akustycznego. Mamy tutaj strojenie z łagodnie opadającą, a jednocześnie nisko sięgającą charakterystyką basu. Dzięki odpowiednio dobranym wooferom uzyskano porywającą dynamikę i szybki bas oraz doskonałą kontrolę, nawet podczas odtwarzania nagrań elektronicznych z wyraźnie podkreślonymi niskimi tonami. Zaletą otworu bass reflex skierowanego ku podłożu w porównaniu z przednim bass refleksem jest także to, że rezonanse i szumy generowane przez otwór są znacznie mniej słyszalne.