Tegoroczny laureat Denon AVR-X2600H

21-11-2019

"Denon, jak zwykle musiał zadbać o każdy techniczny szczegół" – tak prawdopodobnie pomyśli każdy, kto choć przez chwilę zetknął się z rynkiem audio.


Coś jednak musi być w nim szczególnego, skoro to tegoroczny laureat prestiżowej nagrody EISA w kategorii najlepszy amplituner AV 2019-2020. To nie dzieło przypadku, a lata doświadczeń projektowych i sprzedażowych tego japońskiego giganta, wypuszczającego na rynek coraz doskonalsze produkty.


To pięknie wygrana walka w segmencie tak silnie konkurencyjnym, w którym wygrany musi reprezentować najwyższą klasę. Taki właśnie jawi się, skromny tylko z nazwy, a doskonały w swych właściwościach AVR-X2600H. Czym ujął za serca jury konkursu EISA?

AVR-X2600H przód AVR-X2600H bok
AVR-X2600H góra AVR-X2600H tył


Potężny dźwięk przede wszystkim

Amplituner charakteryzuje zaawansowany procesor DSP (Digital Sound Processor), oferujący ogromną moc przetwarzania. Dzięki wbudowanym czterem rdzeniom o taktowaniu 300 MHz, które są zdolne do przetwarzania ponad miliarda obliczeń na sekundę, AVR-X2600H zapewnia wydajną obsługę najnowszych formatów audio i video.


Niezaprzeczalną zaletą urządzenia jest także wsparcie dla dźwięku przestrzennego w standardzie Dolby Atmos, DTS:X, a także wirtualne tryby wysokości sceny dźwiękowej. Jak przystało na amplituner tej klasy – cechuje go multitasking – w jednym pomieszczeniu może być odpowiedzialny za trzymanie pieczy nad jakością dźwięku podczas seansu filmowego, gdy w tym samym czasie dba o jakość streamowanej muzyki w innej części domu.


Według jury konkursu EISA ten "amplituner formatu 7.2 odpowiada wymaganiom współczesnego, wielokanałowego pola walki". Posiada między innymi dwa wyjścia subwooferowe, a także jedno wejście gramofonowe, które pozwala poczuć ducha czarnych płyt, odzianego w nowoczesne cyfrowe szaty.

 


eARC, czyli ulepszony zwrotny kanał audio

Trzeba przyznać, że X2600H to wielce udana kontynuacja wcześniejszych modeli. W urządzeniu Denona zastosowano typowe dla marki wyposażenie, obejmujące chociażby strefowe strumieniowanie HEOS i pomagający w ustawieniach Setup Assistant.

 

Nowością jest tu chociażby implementacja AirPlay 2. Czym jest druga wersja tego znanego standardu transmisyjnego? Pozwala na przesył sygnału do wielu odbiorników jednocześnie - możliwa jest osobna transmisja video do telewizora, a osobno transmisja dźwięku do głośników. Ponadto AirPlay 2 oferuje jednoczesne odtwarzanie różnych utworów w kilku pomieszczeniach - poprzez zastosowanie inteligentnych głośników HomePod. W tej wersji poprawiono także przesył materiału 4K i gęsto nagranych plików audio.


Jakościowego skoku dokonano w X2600H również poprzez wdrożenie tzw. ulepszonego kanału zwrotnego, czyli eARC. Pozwala on uzyskać głębię dźwięku przestrzennego o kinowej jakości przy wykorzystaniu wspomnianych wcześniej formatów Dolby Atmos, DTS:X. Co prawda – już tradycyjny kanał zwrotny oferował transmisję cyfrowych danych o dźwięku wyłącznie przewodem HDMI. Jednak w przypadku ulepszonej wersji, dwukierunkowa transmisja możliwa jest tutaj w o wiele szerszym paśmie. W praktyce oznacza to, że cyfrowy sygnał audio nie musi być poddawany kompresji, przez co jest
znacznie bardziej szczegółowy, bogaty i żywy.


Amplituner przyjazny graczom

AVR-X2600H zawiera w sobie szereg usprawnień, które docenić mogą gracze konsolowi. Funkcjami najbardziej rzucającymi się tutaj w oczy są standardy HDCP 2.3 i ALLM. Pierwszy z nich odpowiada za kontrolę przesyłania dźwięku i obrazu w formie danych cyfrowych pomiędzy dwoma urządzeniami. Głównym celem HDCP jest uniemożliwienie przesyłania treści w wysokiej rozdzielczości w postaci, która pozwala na tworzenie nieautoryzowanych kopii.


Standard ALLM oznacza, że zgodny z nią telewizor może automatycznie przełączyć się w tryb gry, w którym przetwarzanie obrazu jest sprowadzane do minimum lub całkowicie wyłączone. Co powoduje redukcję opóźnień w wyświetlaniu obrazu – efekt niezwykle pomocny w przypadku wszelkich dynamicznych rozgrywek.


Ponadto gracze w prosty i niekrępowany sposób mogą korzystać ze słuchawek, podłączając je przez Bluetooth.


Intuicyjne sterowanie głosowe

Wydawanie poleceń amplitunerowi Denona możliwe jest w systemach Amazon Alexa, Google Assistant i Siri. Użytkownicy mają do wyboru kilka aplikacji, dzięki którym mogą doświadczyć pełnej i technologicznie zaawansowanej władzy nad urządzeniem.


Denon AVR-X2600H dosłownie jest w stanie podążyć za naszym głosem i wykonać zlecone zadania – np. przełączyć wejście dla różnych odtwarzaczy multimedialnych, a dostępny po łatwej aktualizacji Google Assistant pozwala wybierać głośność, odpowiedni tryb, płytę czy przejść do następnego utworu na nasze werbalne żądanie.

 

Amplituner działa także w systemie HEOS multiroom. Po zainstalowaniu darmowej aplikacji HEOS na telefonie lub tablecie użytkownicy są w stanie sterować muzyką w każdym pokoju z dowolnego urządzenia obsługującego ten wspaniały system marki Denon. Apka umożliwia nawet grupowanie dwóch lub więcej pomieszczeń razem, aby odtworzyć ten sam idealnie zsynchronizowany utwór, np. w trybie party.

 

Funkcjonalność, kalibracja i monitoring

Nowy produkt marki Denon jest prosty w obsłudze. I nie jest to wcale żaden pusty slogan - dzięki wizualnemu prowadzeniu użytkownika przez każdy etap procesu konfiguracji - wielokrotnie nagradzany program konfiguracyjny Denon Setup Assistant ułatwi prawidłowe ustawienie amplitunera już za pierwszym razem.

 

Odetchnąć można jeszcze bardziej, bo zaawansowany system kalibracji Audyssey jest w stanie zmierzyć parametry pomieszczenia i zoptymalizować amplituner AV, tak aby zapewnić prawdziwie wciągające wrażenia dźwiękowe 3D dostosowane do indywidualnego środowiska odsłuchowego.

 

W przypadku jakichkolwiek problemów technicznych pomocny może okazać się zdalny monitoring i kompatybilność X2600H z programami „ihiji Invision”, „Domotz Pro” i „OvrC”. Ta nowość to możliwość zdalnego sprawdzania stanu połączonych produktów oraz rozwiązania wszelkich komplikacji z dowolnego miejsca z dostępem do internetu, co radykalnie skraca czas potrzebny na naprawienie problemu.

 

Denon AVR-X2600H w sklepie media-max.pl

Denon AVR-X2600H

Sprawdź w naszym sklepie!

2 795,00 zł